„Božja šutnja ne znači i odsutnost Boga“

„Tišina i riječ su binom kršćanske molitve“, rekao je papa Benedikt XVI. na današnjoj općoj audijenciji na Trgu sv. Petra, tijekom koje je vjernicima objasnio potrebu molitve i produbio pojam Božje šutnje.

molitva1.jpg
Objavljeno:
 
07.03.2012 00:00

„Tišina i riječ su binom kršćanske molitve“, rekao je papa Benedikt XVI. na današnjoj općoj audijenciji na Trgu sv. Petra, tijekom koje je vjernicima objasnio potrebu molitve i produbio pojam Božje šutnje.

Na kraju se obratio, u pozdravu armenskom patrijarhu Cilicije Nersesu Bedrosu XIX. Tarmouniju i armenskim biskupima, koji ovih dana održavaju u Rimu svoju sinodu, narodima Bliskog Istoka, potičući ih da s nadom ustraju u teškim iskušenjima. Pohvalio je njihovu vjernost te izrazio nadu da će uspjeti voditi svoje vjernike obnovljenim žarom.

„Riječ i šutnja je“, prema Papinim riječima, „dinamika, koja spaja Isusovu i našu molitvu.“

Benedikt XVI. na tradicionalonoj općoj audijenciji nastavio je obrazlagati školu molitve te je istaknuo kako postoje dva načina molitve: šutnja i slušanje Božje riječi. „Postoji i Božja šutnja, kojom Bog iskušava našu vjeru. Da bi se čulo te riječi i Božju nazočnost potrebna je nutarnja i vanjska tišina.“

Papa je svjestan da je to dosta teško u današnjem vremenu, kojem nipošto ne potpomaže sabranost. „Dapače u nekim trenucima izgleda da se bojimo izdvojiti malo vremena iz rijeka riječi i slika koje ispunjaju našu svakodnevnicu. Isus nam govori da se moramo zaustaviti i živjeti nekoliko trenutaka s Bogom.“

Kako bi se otkrio smisao sabranosti i unutarnjeg mira Papa smatra da je potreban odgoj za šutnju. „Tišina može pripraviti mjesto Bogu u našem srcu da se njegova riječ u njemu nastani. I u liturgiji su potrebni trenuci šutnje kako bismo mogli bolje čuti Božju riječ“, rekao je Sveti Otac i primijetio kako se dešava da naša molitva nailazi na šutnju Boga te se osjećamo napuštenima.

„Čini nam se da nas uopće ne sluša, jer ne odgovora na naše prošnje. Ta šutnja, kao što je bilo i s Isusom, ne znači Božju odsutnost, jer kršćanin dobro zna da je Gospodin nazočan i da sluša i u tmini bola, odbačenosti i samoće. Isus je zajamčio učenicima i svakome od nas da su Bogu poznate sve naše potrebe u bilo kojem trenutku našeg života i da nas ljubi“, primijetio je papa Ratzinger i naveo Jobovo iskustvo, koje je vrlo značajno.

„Taj je čovjek malo po malo izgubio sve: obitelj, dobra, prijatelje pa čak i zdravlje. Sve je potvrđivalo da ga je Bog napustio. Ipak Job u osobnom odnosu s Bogom očuvao je svoju vjeru i otkrio vrednote tog svog dramatičnog iskustva i Božje šutnje. Isus nas uči kako nam ustrajna molitva pomaže da shvatimo naš život, da činimo naše izbore te da prepoznamo i prihvatimo naš poziv i otkrijemo talente, koje nam je Bog dao kako bismo svakodnevno vršili njegovu volju, jedini način posvemašnjeg ostvarenja našeg postojanja“, poručio je Papa.

Izvor: IKA

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: