"Biti u Crkvi, ne zaustaviti se na recepciji"

Isus je taj koji čini Crkvu, i ne gleda na čovjekov grijeh već na njegovo srce, i traži ga kako bi ga ozdravio: rekao je papa Franjo tijekom jutrošnje mise u Kući svete Marte. Danas posebno potiče kršćane neka se doista osjećaju dijelom Crkve, ne zaustavljajući se samo na pragu.

mart2810.jpg
Autor
Anđela Jeličić/Laudato
Fotograf
it.radiovaticana.va
Objavljeno:
 
28.10.2014 11:54

Isus je prije dvije tisuće godina odabrao dvanaest stupova kako bi izgradio Crkvu i sebe postavio kao temelj i ugaoni kamen: to je ključno. Potom je otvorio vrata te Crkve svakome, bez razlike, jer Krist želi ljubiti i ozdravljati srca, a ne mjeriti grijehe.

Papa Franjo razmatra o dnevnom Evanđelju (Lk 6,12-19) i čitanju iz Pavlovih poslanica (Ef 2,19-22). Kod Luke čitamo o pozivu dvanaestorice, a Pavao piše o Crkvi kao o zgradi koja raste „dobro postavljena“ na temeljima. Papa skreće pažnju na djela koja prate utemeljenje Crkve. Isus se povlači u molitvu, potom silazi, odlazi kod učenika, odabire njih dvanaest i istovremeno prihvaća i liječi one koji ga žele samo dotaknuti.

„Isus moli, Isus zove, Isus odabire, Isus šalje učenike, Isus ozdravlja masu. Unutar ovog hrama, Isus, ugaoni kamen, čini sve: on nosi Crkvu. I Pavao je rekao, Crkva je sagrađena na temelju Apostola. To je bio Njegov izbor: izabrao ih je dvanaest. Svi su bili grešnici, svi. Juda nije bio najveći grešnik: ne znam koji je bio najveći grešnik… Juda se, jadnik, zatvorio ljubavi i zato postao izdajnik. No, svi su pobjegli u teškom trenutku muke, i ostavili Isusa samog. Svi su grešnici. No, On je birao“.

Isus, rekao je papa Franjo citirajući svetog Pavla, želi nas „unutar“ Crkve, ne kao goste ili strance, već „s pravom građanstva“. U Crkvi, „nismo u prolazu, tamo smo ukorijenjeni. Naš je život tamo“.

„Mi smo građani, sugrađani ove Crkve. Ako ne ulazimo u taj hram postajući dijelom te građevine, kako bi Duh Sveti boravio u nama, tada nismo u Crkvi. Na vratima smo, promatrači: 'Kako lijepo… da ovo je lijepo…'. Kršćani koji ne idu dalje od 'recepcije': tamo su, na vratima… 'Da, katolik sam, ali ne previše…, već onako…'“.

Takav način postupanja u potpunosti je besmislen u usporedbi s totalnom ljubavlju i milosrđem kojeg Isus ima za svaku osobu. Vidimo to prema Kristovu stavu u odnosu na Petra, kojega je postavio za glavu Crkve. Iako ga prvi od svih stupova izdaje, Isus mu odgovara oprostom, i ne miče ga sa svog mjesta:

„Isusa nije zanimao Petrov grijeh, tražio je srce. I molio je, kako bi pronašao to srce i ozdravio ga. Isus moli, Isus liječi, svakoga od nas. Ne možemo shvatiti Crkvu bez Isusa što moli i liječi. Neka nas Duh Sveti pouči, sve nas - Crkvu čija snaga izvire u Isusovoj molitvi za nas, u molitvi koja nas svih može ozdraviti“.

Izvor: www.it.radiovaticana.va
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: