Kardinal Parolin: "Papa će intervenirati svaki put kad mir bude ugrožen"

Papa će "djelovati riječju svaki puta kad mir bude ugrožen", rekao je državni tajnik kardinal Pietro Parolin u intervjuu objavljenom u knjizi "Pape mira", posvećenoj dvojici novih svetih papa, a koji je djelomično prenesen u listu "L'Osservatore Romano".

Parolin_1.jpg
Autor
Anđela Jeličić/Laudato
Fotograf
ncronline.org
Objavljeno:
 
23.04.2014 08:13

Kardinal Parolin kaže da će Papa Franjo intervenirati unatoč mogućnosti da netko instrumentalizira njegove riječi, "ponajviše da bi ukazao na uzroke nasilja i ratova. Činit će to svjedočeći miroljubivost i sa svojom eventualnom prisutnošću, makar i improviziranom, na mjestima gdje se događaju sukobi", rekao je Parolin.

Kardinal je napomenuo kako papa Franjo slijedi vlastiti senzibilitet te će i na ovom polju iznaći najučinkovitije geste, možda i iznenađujuće (da ne kažemo 'uznemirujuće' u nečijim očima, koji bi radije odabrali princip 'tako se uvijek činilo'), kako bi pokazao svoju prisutnost i nastojanje za ostvarenje mira".

Potom je govorio o Papinom putu u Svetu zemlju u svibnju. Prema kardinalu Parolinu, "svaki Papa koji odlazi u Svetu zemlju, čini to kao 'hodočasnik mira' i drugačije ne može biti. Jasno, put će biti iščitan i u političkom okviru i neki će ga htjeti iskoristiti za svoju korist. No uz svaki oprez, ne treba se bojati da će znak mira biti pročitan na krivi način. Ne kaže se ništa novoga kad se tvrdi da je beskrajni sukob u Svetoj zemlji stvorio situaciju trajne nestabilnosti, ne samo u toj regiji, koja je postala simbolom nesposobnosti ostvarenja pravog mira.

Ako bi Papin put mogao barem malo doprinijeti izgradnji  mira, već bi vrijedilo otići u taj izmučeni kraj. Jeruzalem znači 'grad mira'. Nažalost, izgleda da je postao simbol sukoba i rata bez kraja", primijetio je kardinal.

Iz te perspektive, "Ujedinjeni narodi su zaslužna organizacija, i bez obzira na ograničenosti, bolje je da postoje, nego da ih nema". No, zaključuje Parolin, "UN-u je potrebna obnova, koju zagovaraju mnogi, no nije lako ostvariva. Svijet se promijenio od kada je OUN osnovan krajem Drugog svjetskog rata. Nije lako dati mu konkretnu moć kako bi se održao mir (što je njegova temeljna misija!), bez da je ta moć zapravo u rukama samo nekih država. Pravi i snažni Ujedinjeni narodi – ali demokratski, bili bi blagoslov za sve".

Izvor: www.it.radiovaticana.va
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: