Kardinal Puljić: Godina vjere poziva na svjedočanstvo snage Evanđelja

„Godina vjere poziv nam je da upoznamo ono što jesmo – po krštenju – da postanemo svjesni svojega identiteta i da iz toga živimo i svjedočimo snagu Evanđelja i vjere u Isusa Krista. To je važno za osobni, obiteljski i župski život, kao i za pokrete“, poručio je vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić koji kao sinodalni otac sudjeluje na Biskupskoj sinodi o novoj evangelizaciji u Rimu.

Vinko-Puljic-kardinal.jpg
Objavljeno:
 
16.10.2012 00:00

Otvaranjem Godine vjere „Papa je ponovno želio uprisutniti snažan duh Drugoga vatikanskog sabora, što je pokazao vanjskim obredom otvorenja Godine“, rekao je kardinal Vinko Puljić u razgovoru za Hrvatski katolički radio koji kao sinodalni otac sudjeluje na Biskupskoj sinodi o novoj evangelizaciji u Rimu. Pojasnio je da su kardinali i biskupi dolazili prema oltaru onako kako su nekada biskupi dolazili na zasjedanje Sabora u Baziliku Sv. Petra.

„Papa je ponovno želio otvoriti naše oči za poruku Koncila, da to bude uprisutnjivanje (aggiornamento) Crkve, da postane svjesna sebe i da prepozna svoju ulogu u svijetu.“ Time potaknut ističe da je „Godina vjere obnavljanje snage Duha i putokaz kojom svježinom Crkva treba nastaviti naviještati Evanđelje.“ S tim je povezana i Biskupska sinoda o novoj evangelizaciji, želeći pomoći Crkvi da prepozna sebe, a kršćane podsjetiti da su misionari svojim življenjem i svjedočenjem, te tako uprisutnjuju Krista u svijetu.

Radostan što je bio dionikom svečanosti otvorenja Godine vjere, kardinal Puljić se prisjetio 1962. godine i otvorenja Drugoga vatikanskog sabora: „Tada sam bio sjemeništarac. Uoči otvaranja Sabora, molili smo i imali smo bdijenje za njegov uspjeh, a nismo znali što je to Sabor. No, rekli su nam da je to jedan veliki događaj. A sada, 50 godina kasnije, sudjelujem kao kardinal u Sinodi kako bih doživio to uprisutnjenje saborskog duha u ovom svijetu.“

Komentirajući Papin govor o opustošenju, kardinal Puljić napominje kako je suvremeni čovjek opustošen u svojim vrednotama, „opustošena mu je nada, pogledi u vječnost.“ Zbog toga Sveti Otac želi da čovjek prepozna smisao svoga života, da otkrije susret s Kristom i put do čovjeka, da izvor nade vidi u Uskrslom Kristu: „Sve su to trenuci koje čovjek treba doživjeti u svojoj nutarnjoj tišini kako bi nastavio živjeti s poletom. Zbog toga možemo reći da izraz 'umorna Europa' nije tek obična fraza, već Europa stvarno nema života, prije svega zato što nema poroda, a onda nema ni nade. Potrebno je ponovno donijeti polet života, nadu u život i hrabrost za život.“

„Godina vjere poziv nam je da upoznamo ono što jesmo – po krštenju – da postanemo svjesni svojega identiteta i da iz toga živimo i svjedočimo snagu Evanđelja i vjere u Isusa Krista. To je važno za osobni, obiteljski i župski život, kao i za pokrete. Godina vjere treba ohrabriti radosno svećeničko služenje. Zbog toga je važan odgoj za to zvanje, da ljudi budu radosni u svome posvećenju. Zapravo, sve nas ta Godina vjere treba ohrabriti, da se vjere ne stidimo. To je jako važno u ozračju relativizma, konzumizma i agresivnog sekularizma. Diskriminacija, koja se perfidno provodi u Europi i svijetu treba biti zamijenjena radosnim svjedočenjem vjere.“

Ovo mu je četvrto sudjelovanje na Biskupskoj sinodi, a za taj skup biskupa iz cijeloga svijeta kaže kako je „Sinoda istinski doživljaj Crkve katoličke. Prisutni su i predstavnici istočnih sjedinjenih katoličkih crkava, redovnički poglavari, vatikanske kongregacije, stručnjaci koji pomažu da se tematika razvija, pridružuju nam se i predstavnici drugih vjerskih zajednica. Sve to ima snažnu dimenziju doživljaja Crkve iznutra.“ Za kardinala Puljića slušati što se govori u Auli daje dojam da mislima možete obuhvatiti cijeli svijet gdje katolici žive, te se tako upoznaje kako Crkva živi u pojedinim mjestima, što je veliko obogaćenje za nas sudionike. Na upit kako ocjenjuje življenje vjere u Hrvatskoj, odnosno BiH, u usporedbi s iskustvima iz cijeloga svijeta, vrhbosanski nadbiskup je rekao: „Moramo postati svjesni da ne možemo živjeti od tradicije. Moramo biti svjesniji u svjedočenju kršćanskih vrednota u javnosti. Snažna evangelizacija mora prožeti medijske, političke, prosvjetne i gospodarstvene djelatnike. Oni posebno moraju biti zahvaćeni kršćanskim vrednotama da možemo reći da ovaj narod ima uporište u pravim kršćanskim vrednotama.“ Ujedno je primijetio kako ne postoji model koji se može kopirati za više zemalja. No, ima jedna snažna poruka koju je moguće uočiti među sudionicima Sinode: „Biskupi koji dolaze iz zemalja gdje ima puno trpljenja govore s većim optimizmom nego oni koji dolaze iz zemalja gdje se bolje živi. Ljubav se pokazuje spremnošću na žrtvu.“

U razgovoru za HKR kardinal Vinko Puljić osvrnuo se i na nedavno održane lokalne izbore u BiH nakon kojih je, osobito u srednjoj Bosni, situacija za Hrvate sve nepovoljnija: „ Ovi izbori su nas polako prekrižili u nekim našim prostorima. Zabrinut sam, jer to je jedna igra gdje se željelo, na račun nas Hrvata u BiH, ići prema stvaranju entiteta. Neka se ne trguje s nama, neka nas ne prekriže na našem prostoru. Imam dojam da je to igra na račun nas Hrvata u Bosni. Mi smo postali žrtva pojedinih interesa. Nemam ništa protiv da se izbori politička jednakopravnost, ali sam protiv toga da se trguje s nama za neke druge interese. Izigrani su Hrvati u pojedinim općinama u Bosni. No, to ne znači da ćemo popuštati, već ćemo se itekako boriti za jednaka prava. A Crkva može i dalje dizati svoj glas.“

Izvor: Laudato/HKR

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: