'Koliko li bi se pitanja moglo riješiti ako bismo se naučili slušati jedni druge'

Dijalog omogućava ljudima da se upoznaju i da razumiju potrebe jedni drugih – poručio je papa Franjo na Jubilejskoj audijenciji na Trgu sv. Petra.

pap-subpta.jpg
Autor
hr.radiovaticana.va/Laudato/M.P.
Fotograf
youtube.com/screenshot
Objavljeno:
 
22.10.2016 15:08

Odlomak iz Ivanova evanđelja, u kojem promatramo susret Isusa i Samarijanke, potaknuo je danas Papu da promišlja o vrlo važnom aspektu milosrđa, koji je upravo dijalog.
 
Sveti Otac je istaknuo kako nam dijalog omogućuje upoznati, razumjeti i poštovati druge. Dijalog je također izraz ljubavi, jer, iako ne zanemaruje razlike, može pomoći u pronalaženju i dijeljenju općega dobra, rekao je. Osim toga, dijalog nam pomaže da svaku pojedinu osobu vidimo kao dar Božji.
 
Papa Franjo je također upozorio kako dijalog s drugim često izostaje jer ne slušamo ili težimo dokazivanju da smo mi u pravu.
 
- Istinski dijalog, međutim, zahtijeva trenutke 'tišine'. Dijalog pomaže osobama učiniti odnose ljudskijima te nadvladati nesporazume. Postoji tolika potreba za dijalogom u našim obiteljima i koliko li bi se pitanja moglo riješiti ako bismo se naučili slušati jedni druge – rekao je Papa.
 
Kao primjer naveo je tako u odnosu između muža i žene; roditelja i djece, učitelja i njihovih učenika te između menadžera i radnika.
 
Sveti Otac je kazao kako jedino dijalogom možemo istinski razumjeti drugoga i njegove potrebe te zajedno raditi za dobro društva i brinuti se za naš zajednički dom. Dijalog među religijama može dati stvarni doprinos izgradnji svijeta mira, bratstva i solidarnosti.
 
Svi oblici dijaloga dovode do izražaja Božju ljubav, rekao je Papa. Dodao je kako je Bog u svakog od nas posijao sjeme dobrote da može sudjelovati u njegovu stvarateljskom djelovanju.
 
- Dijalog ruši zidove podjela i nesporazuma; dijalog gradi mostove komunikacije i ne dopušta nikome izolirati se, zaključati se u svoj mali svijet – rekao je Papa.
 
Vraćajući se na susret Samarijanke i Isusa, Papa je rekao kako je Isus dobro znao što se nalazi u njezinu srcu., srcu 'velike grešnice'.
 
- Ipak, nije joj zabranio izraziti se, dopustio joj je da govori do kraja i postupno je ušao u otajstvo njenog života. Ovo se 'učenje' odnosi i na nas. Kroz dijalog, možemo rasti i postati znakovima Božjeg milosrđa te postati instrumenti prihvaćanja i poštovanja – poručio je na kraju kateheze papa Franjo.
 
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: