Mons. Tomasi: "Buka oružja guši glas razuma"

Buka oružja guši glas razuma, izjavio je stalni promatrač Svete Stolice pri Uredu Ujedinjenih naroda u Ženevi mons. Silvano Maria Tomasi, 23. srpnja, na posebnom zasjedanju Vijeća UN-a za ljudska prava posvećenom eskalaciji izraelsko-palestinskog sukoba.

tomasi.jpg
Autor
Laudato/Radio Vatikan
Fotograf
www.leaderpost.com
Objavljeno:
 
24.07.2014 13:22

Nasilje, neće nikamo dovesti, ni sada ni u budućnosti. Činjenje nepravdi i kršenja ljudskih prava, posebno prava na život i život u miru i sigurnosti, siju novo sjeme mržnje i srdžbe. Kultura nasilja, čiji su plodovi smrt i razaranje, sve se više ukorjenjuje. Dugoročno gledano, u sadašnjoj tragediji neće biti pobjednika, već samo više trpljenja. Većina žrtava su civili, koji na temelju međunarodnoga humanitarnog prava moraju biti zaštićeni. Ujedinjeni narodi procjenjuju da oko sedamdeset posto ubijenih Palestinaca čine nedužni civili. To je nedopustivo jednako kao i neselektivno gađanje raketama civilnih ciljeva u Izraelu. Savjest je paralizirana ozračjem dugotrajnog nasilja, kojim se nastoji nametnuti rješenje kroz uništavanje druge. Demoniziranje drugih, međutim, ne uklanja njihova prava. Namjesto toga, put prema budućnosti sastoji se u prepoznavanju našeg zajedničkog čovještva, rekao je stalni promatrač Svete Stolice.

Mons. Tomasi citirao je dio iz govora pape Franje održanog u Betlehemu tijekom njegova hodočašća u Svetoj zemlji. Kucnuo je čas, rekao je tom prilikom Papa, da se okonča to stanje, koje postaje sve neprihvatljivije, i to za dobro sviju. Neka se dakle udvostruče napori i inicijative upravljene stvaranju uvjeta za uspostavu čvršćeg mira, utemeljenog na pravednosti, priznavanju prava sviju i uzajamnoj sigurnosti. Došao je čas za sve da smognu hrabrosti za velikodušnost i kreativnost u služenju dobru, hrabrost za mir, koji se zasniva na tome da svi priznaju pravo dvjema državama da postoje i uživaju mir i sigurnost unutar međunarodno priznatih granica.

Legitimna težnja za sigurnošću, s jedne strane, rekao je mons. Tomasi, i uvjete života dostojne čovjeka, s druge, s pristupom redovitim sredstvima za život, kao što su lijekovi, voda i radna mjesta, odražava jedno temeljno ljudsko pravo, bez kojeg je mir vrlo teško održati.

Pogoršanje stanja u Gazi stalni je poziv na potrebu da dođe do trenutačnog prekida vatre i da se započne pregovore za trajni mir. Mir će, rekao je Tomasi ponovno citirajući papu Franju, donijeti sa sobom bezbrojne blagodati za narode toga područja i čitavog svijeta. Zadaća je međunarodne zajednice ozbiljno se posvetiti traženju mira i pomoći stranama u tom strašnom sukobu postići stanovito razumijevanje, kako bi se stalo na kraju nasilju i gledalo u budućnost s uzajamnim povjerenjem.

Predstavnik Svete Stolice zatim je istaknuo "da se nasilje nikada ne isplati. Nasilje će samo donijeti više patnje, razaranja i smrt, i spriječiti da mir postane stvarnost. Strategija nasilja može biti zarazna i izmaći kontroli. Da bismo se borili protiv nasilja i njegovih negativnih posljedica, istaknuo je, moramo izbjeći navikavati se na ubojstvo. U trenutku kada su okrutnosti uobičajene a kršenja ljudskih prava sveprisutni, ne smijemo biti ravnodušni, već pozitivno reagirati kako bismo ublažili sukob koji se tiče svih nas, rekao je mons. Tomasi u svom današnjem obraćanju na zasjedanju Vijeća UN-a za ljudska prava posvećenom eskalaciji izraelsko-palestinskog sukoba.

Mediji trebaju izvještavati pravedno i nepristrano o tragediji svih onih koji trpe zbog sukoba, kako bi se olakšao razvoj nepristranog dijaloga koji prepoznaje prava svih. "Začarani krug osvete i odmazde mora prestati. S nasiljem, muškarci i žene će i dalje će živjeti kao neprijatelji i protivnici, ali s mirom mogu živjeti kao braća i sestre", zaključio je mons. Tomasi.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: