Na blagdan sv. Petra i Pavla blagoslovljeni paliji

Na blagdan sv. Petra i Pavla papa tradicionalno blagoslivlja palije te ih šalje po svijetu novim metropolitima. No, što je zapravo palij i odakle potječe?

palije3.jpg
Autor
vaticannews.va/Laudato/D.R.
Fotograf
vaticannews.va
Objavljeno:
 
01.07.2019 13:19

Riječ je o bijeloj vunenoj tkanini dužine tridesetak centimetara i širine pet centimetara, a mogu ga nositi samo metropoliti, biskupi crkvene pokrajine. Na paliju se nalazi šest crnih križeva – sprijeda, zada, na svakom ramenu i na oba kraja.

Zanimljiv je način kako se izrađuje. Naime, svake godine na blagdan sv. Agneze 21. siječnja, u Rimu se tradicionalno blagoslivljaju dva janjeta. Nakon toga se povjeravaju na brigu i rast, a pred Uskrs im se striže vuna koja će poslužiti za izrazu palija.

Ove godine papa Franjo blagoslovio je čak 31 palij za nadbiskupe diljem svijeta.
Inače, povijest palija nije sasvim jasna, premda nam je poznato da je u prvim stoljećima Crkva bio dio biskupskog ruha. Crkveni pisac Tertulijan vezao je palij s Kristom, dok se za mučenika sv. Justina kaže da je nosio palij za vrijeme mučenja. No, palij u početku nije bio privržen samo crkvenim ljudima. Nosili su ga vladari i drugi na većim društvenim pozicijama. Od 4. stoljeća postao je dio papina autoriteta, da bi u 6. stoljeću papa Grgur Veliki dozvolio palij svim biskupima kao izraz časti.

Od 9. stoljeća palij mogu nositi samo metropoliti na svom teritorijalnom području. Metropoliti su biskupi crkvene pokrajine određene od Crkve, a palij izražava njihovu osobitu povezanost s papom. Svaki metropolit dobiva palij na vlastiti zahtjev, ali na odobrenje pape.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: