"Nemojmo komplicirati Evanđelje, slušajmo ga i živimo!"

"Kršćanski je život jednostavan: slušati Božju riječ i provoditi je u djelo, ne ograničiti se na 'čitanje' Evanđelja, već zapitati se na koji način riječi Evanđelja govore našem vlastitom životu", jutrošnja je poruka pape Franje s mise u Kući svete Marte.

mart2309.jpg
Autor
Anđela Jeličić/Laudato
Fotograf
it.radiovaticana.va
Objavljeno:
 
23.09.2014 14:01

Isusove riječi zvučale su novo, tako je i njegov autoritet izgledao, kao nešto novo. Riječi su dirale srce, mnogi su u njima prepoznavali navještenu „snagu spasenja“. Zato je mnoštvo slijedilo Isusa, primjećuje papa Franjo. No bilo je i onih koji su ga slijedili „iz interesa“, bez previše čistoće srca, možda samo iz želje da „postanu bolji“. U dvije tisuće godina stvari se nisu puno promijenile. I danas, mnogi slušaju Isusa poput onih devet gubavaca iz Evanđelja: sretni što su ozdravili – odmah zaboravljaju Isusa koji im je vratio zdravlje (Lk 17,11-19).

„No Isus nastavlja govoriti ljudima, volio je ljude, volio je mnoštvo, do te mjere da kaže 'ovi koji me slijede, ovo mnoštvo – to su moja majka i moja braća, to su oni'. Te tumači: 'oni koji slušaju Božju Riječ, vrše je'. Ovo su dva uvjeta za nasljedovanje Isusa: slušati Božju Riječ i vršiti je. U tomu je kršćanski život, ništa više od toga. Jednostavno, jednostavno. Možda smo ga mi zakomplicirali, s mnoštvom tumačenja koje nitko ne razumije. Kršćanski život je to: slušati Božju riječ i vršiti je“.

Evo, zašto na vijest da ga rodbina traži Isus odgovara ovako (Lk 8,19-21): „Moja majka i moja braća su oni koji slušaju Božju riječ i provode je u djelo“. A da bi se slušala Božja riječ, Isusova Riječ, dovoljno je otvoriti Bibliju, Evanđelje. No te stranice ne treba čitati, već slušati. „Slušati Božju Riječ - ukazuje papa Franjo - pročitati i reći: 'Što to govori meni, što govori mom srcu? Što mi Bog govori kroz ovu riječ? I tada se naš život mijenja“:

„Svaki put kad otvorimo Evanđelje, pročitati odlomak i zapitati se: 'Govori li mi Bog nešto? A ako mi govori, što mi to govori?' – to znači slušati Božju Riječ, slušati je ušima i slušati je srcem. Otvoriti srce Božjoj Riječi. Isusovi neprijatelji slušali su Isusovu Riječ, no bili su mu blizu kako bi pronašli grešku, čekali su da se poklizne i izgubi autoritet. No, nikad se nisu upitali: 'Što meni govori Bog u ovoj Riječi?' A Bog ne govori samo 'svima': da, govori svima, ali govori svakome od nas. Evanđelje je napisano za svakog od nas, pojedinačno“.

Svakako, nije jednostavno provesti riječi u djelo, jer „lakše je živjeti spokojno, ne obazirući se na zahtjeve Božje Riječi“. Konkretan put pokazuju Zapovijedi i Blaženstva. Uvijek treba računati na Isusovu pomoć, čak i ako naše srce sluša, praveći se da ne razumije. On je „milosrdan, i svima oprašta“, „čeka svih, jer je strpljiv“.

„Isus prihvaća svih, i one koji slušaju Božju Riječ pa ga potom izdaju. Sjetimo se Jude. 'Prijatelju', kaže mu u trenu kad ga Juda izdaje (Mt 26,50). Gospodin uvijek sije svoju Riječ, i traži samo otvoreno srce koje će ju saslušati, i dobru volju za provesti ju u djelo. Neka naša molitva danas bude molitva Psalma: 'Vodi me Gospodine, na put tvojih zapovijedi' (Ps 119,35), na put tvoje Riječi, kako bih pod tvojim vodstvom naučio kako ju vršiti“, zaključio je papa Franjo.

Izvor: www.it.radiovaticana.va
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: