Papa Franjo na audijenciji: Za progonjene postoji nada u okrilju Blažene Djevice Marije

Katolike baltičkih zemalja Papa je povjerio zagovoru i brizi Blažene Djevice Marije.

121.jpg
Autor
CNA/Laudato/F.M.S.
Fotograf
Laudato
Objavljeno:
 
26.09.2018 14:15

Unatoč bolovima i patnjama koje su doživjeli, katolici u baltičkim državama mogu se nadati stalnoj brizi Djevice Marije, kako je prikazano na Vratima od Zore u Litvi, poručio je papa Franjo na redovitoj općoj audijenciji na Trgu svetog Petra u Rimu.

- Godine prolaze, režimi prolaze, ali iznad Vrata od Zore u Vilniusu, Marija, Majka milosrđa, i dalje nastavlja bdijeti nad svojim narodom, kao znak sigurne nade i utjehe - ispričao je Papa.

Papina kateheza na općoj audijenciji bila posvećena razmišljanju o njegovom posjetu baltičkim zemljama: Litvi, Latviji i Estoniji. Zamijetio je kako su Litvanci, Latvijci i Estonci pretrpjeli brojne godine progona unutar zadnjih 100 godina. Posebno su trpjeli tijekom nacističkih i sovjetskih okupacija, kada su svećenici bili zatvarani i deportirani, i kada je izvršen genocid nad židovskim narodom. Tako što je posjetio mjesta na kojima su se dogodile ove nepravde Papa je izjavio kako je vidio 'okrutnost čovještva'.

Papa Franjo također je dao osvrt s obzirom na različite aspekte svog putovanja. Osvrnuo se na različite sastanke s autoritetima, mladima, starijima, svećenicima, sjemeništarcima i vjerskim osobama. Tijekom triju Misa papa je govorio kako su katolici u stanju obnoviti svoj 'da' Kristovoj nadi, kroz zagovor Marije, koja je majka svima a posebice patnika. Također je ukazao na načine na koje su se zemlje promijenile od posljednjeg papinskog posjeta ovom području. Prije 25 godina Litvu, Latviju i Estoniju posjetio je sveti papa Ivan Pavao II. neposredno nakon neovisnosti država od Sovjetskog saveza i povlačenja ruskih trupa.

- Moj je posjet održan u vrlo izmijenjenom kontekstu s obzirom na onaj u koji je došao sv. Ivan Pavao II. - rekao je Papa.

Pojasnio je kako je misija njegova boravka u Litvi, Latviji i Estoniji bila navijestiti narodima baltičkih zemalja radost Evanđeoske poruke i revoluciju milosrđa, nježnosti i slobode, iz razloga što sloboda sama po sebi nije dovoljna ako se ne nadopunjuje s ljubavlju koja izlazi od Boga.

- Evanđelje koje u vrijeme kušnje daje duh i snagu u borbi za oslobođenjem, u vremenu slobode može biti svjetlom svakodnevnog putovanja ljudi, obitelji, društava. Evanđelje je 'sol' koja svakodnevnom životu daje okus i koja isti, svakidašnji život, ga od propadanja u sebičnosti i osrednjost - protumačio je papa Franjo.

Na kraju audijencije, papa se osvrnuo i na privremeni sporazum između Kine i Svete Stolice o imenovanju biskupa koji je potpisan 22. rujna, te je tom prigodom spomenuo kako se nada da je takav ishod 'plod dugoročnog i promišljenog puta dijaloga' Namjera sporazuma, objasnio je Papa, jest 'poticati pozitivniju suradnju između Svete Stolice i kineskih vlasti za dobrobit katoličke zajednice u Kini kako bi se očuvao sklad cjelokupnog kineskog društva'.

Na kraju Papa je izrazio kako se nada da će njegova poruka kineskim katolicima i sveopćoj Crkva pomoći 'izliječiti rane prošlosti, obnoviti i održavati puninu zajedništva svih kineskih katolika i obnoviti predano naviještanje Evanđelja'.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: