Papa: „Imamo jamčiti da rad ne bude sredstvo otuđenja, već nade i novoga života“

„Ne smijemo podrezati krila svih, osobito mladih“, koji mogu puno ponuditi, kazao je Papa.

papa-audijencija.jpg
Autor
radiovaticana.va/Laudato/M.R.
Fotograf
radiovaticana.va
Objavljeno:
 
23.05.2015 19:00

Papa Franjo primio je danas u audijenciju članove Udruga talijanskih kršćanskih radnika, povodom 70. godišnjice osnutka.
 
U govoru je istaknuo da se problemi današnjeg globalnog svijeta od prijašnjih razlikuju po žurnosti i količini, a ne po kvaliteti. Neusporediva je brzina kojom se danas šire nejednakosti. „To se ne može dopustiti i potrebno je tražiti solidarne, pravedne i realne praktične alternative“, rekao je Papa.
 
Potreban je odgovor na globalni gospodarski sustav u čijem središtu nije čovjek, već idol, „bog-novac“ koji razara i uzrokuje kulturu odbacivanja: djeca nisu poželjna, izrabljuje ih se ili ih se ubija prije nego se rode; odbacuju se stare osobe, tako da nemaju dostojanstvenu skrb i lijekove; mirovine su im bijedne, a odbacuju se pak i mladi jer su bez posla.
 
„Oni su materijal za otpad i žrtva ovoga društva, svjetovnog i egoističnog, koja se prikazuje bogu-novcu“, upozorio je Papa.
 
„Ljudsko se dostojanstvo izražava i raste radom koji je 'slobodan, kreativan, suradnički i solidaran'“, ustvrdio je Papa te podrobnije razložio ta četiri čimbenika. Rad ima biti slobodan i kao takav nastaviti rad i prisutnost Stvoritelja. Mnoge se izrabljuje kao robove, što proturječi skladu stvorenoga.
 
„Imamo jamčiti da rad ne bude sredstvo otuđenja, već nade i novoga života“, kazao je papa Franjo.
 
Kreativnost rada proizlazi iz činjenice da je, kako je Papa rekao, svaki čovjek pjesnik; odnosno da može „izvući“ iz sebe i drugih ono dobro koje je Bog položio u njihova srca. To je moguće samo u slobodnom i kreativnom radu.
 
„Ne smijemo podrezati krila svih, osobito mladih“, koji mogu puno ponuditi, kazao je Papa.
 
Suradnički rad izražava čovjekovu društvenost. Ako isključivo gospodarski razmišljamo, onda ćemo osobu smatrati sredstvom a ne ciljem, tad će pak rad izgubiti svoj glavni smisao: nastavljanje Božjega djela na dobro svega čovječanstva.
 
„Na koncu, solidaran rad znači pružiti podršku osobama koje žele dostojanstveno raditi i zarađivati za kruh, priskrbljivati za svoju obitelj, ali nemaju tu priliku“, primijetio je Papa.
 
Sveti Otac potaknuo je članove Udruga talijanskih kršćanskih radnika da podupru mlade koji izvan domovine traže zaposlenje. Poručio im je da budu „koordinatori i pokretači 'novoga saveza protiv siromaštva'“, pomažući siromašnima, kao i onima koji su u opasnosti da zbog gubitka posla ili drugih okolnosti padnu u siromaštvo. Potaknuo ih je da programe socijalne podrške ne gledaju kao „trošak“, već kao „razvojnu strukturu“.
 
Na kraju, Sveti Otac je izrazio želju da u djelovanju njihovih udruga u temelju uvijek bude kršćansko nadahnuće: trajna vjernost Isusu Kristu i Božjoj riječi te proučavanje i primjenjivanje socijalnog nauka Crkve na nove izazove suvremenoga svijeta.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: