Papa emeritus Benedikt XVI. primio počasni doktorat

U Castel Gandolfu 4. srpnja papa emeritus Benedekit XVI. primio je počasni doktorat Papinskog sveučilišta Ivan Pavao II. iz Krakova te Glazbene akademije istoga grada.

papabenedikt.jpg
Autor
osservatoreromano.va/vaticaninsider.lastampa.it/Laudato/N.B.
Fotograf
vaticaninsider.lastampa.it
Objavljeno:
 
06.07.2015 15:58

Odlučivši kako neće primati nikakve počasti, Benedkit XVI. je prihvatio prijedlog dan 1. siječnja 2015. godine od strane rektora dvaju sveučilišta i kardinala Stanisława Dziwisza krakovskog nadbiskipa i bivšeg tajnika pape Ivana Pavla II., koji mu je i predao počasni dokotrat. 
 
Počasni doktorat je prihvatio u čast svog prethodnika svetog pape Ivana Pavla II., pri čemu je Sveučilišni senat je naveo pet doprinosa pape Benedikta znanosti i kulturi radi kojih su mu dodijelili počasni doktorat. Ti razlozi su njegovo veliko poštovanje prema glazbenoj tradiciji Crkve i senzibiliziranost za vjersku glazbu te brigu oko plemenite ljepote sakralne glazbe i njezinog prikladnog mjesta u liturgijskom slavlju, zatim njegovom postojanom zalaganju na didaktičnoj važnosti puta ljepote (via pulchritudinis) koji modernom čovjeku može postati put spoznaje i slavljenja Boga, njegova životna predanost Istini, koja osnažuje kršćansku vjeru u vremenima duhovne zbunjenosti uzrokovane liberalizmom, postmodernizmom i relativizmom, zbog njegovog neumornog napora oko duhovne obnove Europe te u konačnici zbog njegove podrške pri preoblikovanju Papinske akademije za teologiju u Papinsko sveučilište Ivan Pavao II.
 
U svom govoru zahvale je Papa emeritus rekao kako je odrastao u Salzburgu i njegovoj blizini u znaku njegove velike tradicije. „Ostaje, na primjer, u mome sjećanju neizbrisiv trag kada su odjeknule prve note Mozartove Krunidbene mise i bilo je kao da se nebo otvorilo te se izrazito snažno mogla osjetiti Gospodinova prisutnost“, rekao je papa Benedikt.
 
„U ovom trenutku, najprikladnije je postaviti si dublje pitanje: što je zapravo glazba? Otkuda dolazi i čemu teži,“ rekao je Papa emeritus navodeći tri točke iz kojih izvire glazba: iskustvo ljubavi, zatim  iskustvo tuge, naročito one proizašle iz iskustva smrti, boli i ispraznosti života, te konačno iz susreta s božanskim, koje je od početka dio onoga što čini čovjeka.
 
Papa Benedikt je istaknuo kako mise slavljene u pratnji zbora i orkestra mogu biti sastavni dio našeg vjerskog iskustva u praćenju liturgije.
 
„Ne znamo kakva će biti budućnost sakralne glazbe, zaključio je papa Benedikt XVI., ali jedno je jasno: kad god se dogodi susret se Živim Bogom, koji nam je u Kristu blizak, iznova se rađa glazba i dobivamo odgovor, ljepotu koja proizlazi iz Istine same“.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: