Papa primio izaslanstvo Carigradskoga ekumenskog patrijarhata

Papa je napomenuo kako će se sljedeći susret Odbora za koordinaciju Mješovitoga međunarodnog povjerenstva za teološki dijalog između Katoličke Crkve i Pravoslavne Crkve održati u rujnu u Lerosu, u Grčkoj.

papa-123.jpg
Autor
hr.radiovaticana.va/Laudato/J.B.
Fotograf
hr.radiovaticana.va
Objavljeno:
 
27.06.2017 19:30
Papa Franjo je podsjetio kako je prošlo je 50 godina od posjeta Pavla VI. Fanaru, u Istanbulu, u srpnju 1967. godine, i posjeta patrijarha Atenagore Rimu, u listopadu iste godine, kada se susreo s izaslanstvom Carigradskoga ekumenskog patrijarhata koje je stiglo u Rim u prigodi tradicionalne razmjene posjeta povodom proslave svetih zaštitnika, Petra i Pavla 29. lipnja u Rimu, i Andrije 30. studenoga u Istanbulu.

- Primjer tih hrabrih i dalekovidnih pastira ohrabruje nas da slijedimo naš put prema punom jedinstvu. Prije pedeset godina ta su dva posjeta bila događaji koji su pobudili golemu radost i zanos kod vjernika u Crkvi u Rimu i u Carigradu, i pridonijeli su tomu da dozrije odluka o odašiljanju izaslanstava u prigodi blagdana njihovih zaštitnika, što činimo i danas – napomenuo je Papa govoreći o Pavlu VI. i patrijarhu Atenagori.

- Ta se tradicija obnavlja i donosi plod; jača u nama želju da se ponovno uspostavi puno zajedništvo između katolika i pravoslavnih, koje već unaprijed iskušavamo u bratskom susretu, u zajedničkoj molitvi i zajedničkom služenju Evanđelju. Ali, riječ je o zajedništvu koje nije istovrsna jednoličnost -,objasnio je Papa govoreći o svetima Petru i Pavlu, glavnim zaštitnicima Crkve u Rimu, koji su 'različitim stilovima i na različite načine služili Gospodinu, sve do žrtvovanja vlastita života'.

- Još od davnih vremena, Crkva na Istoku i na Zapadu, spomen na mučeništvo Petra i Pavla, ujedinjuje u jedno slavlje. Primjereno je, naime, zajedno slaviti njihovu žrtvu iz ljubavi prema Gospodinu, što je istodobno spomen na jedinstvo u različitosti -, istaknuo je papa Franjo.

- Kako dobro znate, tu dvojicu apostola ikonografija predstavlja u uskom zagrljaju. Proroštvo je to jedinoga crkvenog zajedništva u kojemu opravdane razlike trebaju živjeti zajedno.

Papa je potom spomenuo i nedavni susret u Kairu, kako je rekao s voljenim bratom, ekumenskim patrijarhom Bartolomejom.

- Tada sam još jednom mogao utvrditi veliki sklad u viđenjima nekih izazova koji se tiču života Crkve i suvremenoga svijeta -, istaknuo je papa Franjo te na kraju napomenuo da će se sljedeći susret Odbora za koordinaciju Mješovitoga međunarodnog povjerenstva za teološki dijalog između Katoličke Crkve i Pravoslavne Crkve održati u rujnu u Lerosu, u Grčkoj.

- Želim da taj sastanak, u duhovnom ozračju slušanja Gospodinove volje, i u živoj svijesti puta kojim brojni katolički i pravoslavni vjernici na više strana svijeta već prolaze zajedno, bude bogat dobrim rezultatima za budućnost teološkoga dijaloga -, poželio je na kraju papa Franjo.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: