Papa u podnevnom nagovoru: Što osjećamo pred Bogom - strah ili pouzdanje?

Papa je potom kazao da moli za 44 člana posade argentinske podmornice koja je u srijedu nestala na jugu Argentine

Untitled-2.jpg
Autor
radiovaticana.va/Laudato/D.T.
Fotograf
YouTube
Objavljeno:
 
20.11.2017 08:49
Strah ili pouzdanje – što osjećamo pred Bogom? – o tom je pitanju papa Franjo razmišljao u podnevnom nagovoru prije molitve Anđeoskoga pozdravljenja 19. studenog, posljednje nedjelje liturgijske godine, kada nam u misnim čitanjima Matejevo Evanđelje daje prispodobu o talentima.
 
Sveti se Otac obratio vjernicima okupljenima na Trgu svetoga Petra pozivajući ih da razmisle upravo o pouci koja dolazi iz te prispodobe, i o različitom ponašanju sluga kojima gospodar daje jedan, dva i pet talenata, u skladu s njihovim sposobnostima.
 
- Svi su upotrijebili svoje talente, osim jednoga koji je, bojeći se gospodara, svoj talent skrio. Strah uvijek blokira i često čini da se donose krive odluke. Strah obeshrabruje u poduzimanju inicijativa, potiče na pribjegavanje sigurnim i zajamčenim rješenjima, i tako se na kraju ne ostvari ništa dobro. Kako bismo išli naprijed i rasli na putu života, ne trebamo se bojati; naprotiv, trebamo imati pouzdanja – istaknuo je papa Franjo.
 
Kazao je kako otuda dolazi prva pouka koju valja izvući iz evanđeoske prispodobe: važno je imati pravu ideju o Bogu.
 
- Ne smijemo misliti da je On zao, tvrdokoran i strog gospodar koji nas želi kazniti. Ako je u nama ta pogrješna zamisao o Bogu, naš život neće moći biti plodan, jer ćemo živjeti u strahu, a to nas neće dovesti ni do čega konstruktivnoga; štoviše, strah nas paralizira, samouništava. Od objava u Starom zavjetu pa do Isusovih riječi, Bog se uvijek pokazao ocem punim ljubavi, nježnosti, ocem dobrote zbog toga možemo, i moramo, imati beskrajno pouzdanje u Njega. Isus nam na više načina pokazuje Očevu velikodušnost i brigu: riječima, gestama, prihvaćanjem sviju, posebice grješnika, malenih i siromašnih  na što nas danas podsjeća Prvi svjetski dan siromaha ali i svojim opomenama koje očituju njegovo zanimanje za nas kako ne bismo beskorisno protratili svoj život – istaknuo je Papa.
 
Primijetio je Papa kako je to je znak velikoga poštovanja koje Bog ima prema nama, a ta nam svijest pomaže da budemo odgovorni u svakom svojem djelovanju.
 
- Stoga nas prispodoba o talentima poziva na osobnu odgovornost i na vjernost koja postaje sposobnost da uvijek krećemo novim putovima, ne skrivajući u zemlju talent, odnosno darove koje nam je Bog povjerio i za koje će nas pitati – zaključio je Papa.
 
Nakon molitve Anđeoskoga pozdravljenja, Papa se ponovno osvrnuo na današnji Prvi svjetski dan siromaha, te poželio da oni uvijek budu u središtu naših zajednica, a ne samo u trenutcima poput ovoga, jer kako je rekao oni su u srcu evanđelja, u njima susrećemo Isusa koji nam govori i poziva nas kroz njihovo trpljenje i njihove potrebe.
 
U služenju siromašnima, Papa je kao uzor istaknuo kapucina Francesca Solana, koji je jučer u Detroitu, u Sjedinjenim Američkim Državama, proglašen blaženim.
- Neka njegovo svjedočanstvo pomogne svećenicima, redovnicima i laicima radosno živjeti vezu između naviještanja Evanđelja i ljubavi prema siromašnima – potaknuo je papa Franjo.
 
Osim toga, Papa se u podnevnom nagovoru ponovno spomenuo svih naroda koji zbog ratova i sukoba žive bolno siromaštvo.
 
- Ponovno upućujem međunarodnoj zajednici snažan apel da uloži sve moguće napore kako bi poduprla mir, posebice na Bliskom istoku. Posebne misli upravljam dragom libanonskom narodu, i molim se za stabilnost u toj zemlji, kako bi i dalje mogla biti 'poruka' poštovanja i suživota za cijelo to područje i za cijeli svijet – rekao je Papa.
 
Papa je potom kazao da moli za 44 člana posade argentinske podmornice koja je u srijedu nestala na jugu Argentine, i koju se i dalje traži uz pomoć brodova i zrakoplova. Na kraju se osvrnuo i na današnji Dan sjećanja na žrtve u prometu, koji je ustanovila Organizacija ujedinjenih naroda, te ohrabrio javne ustanove u zauzimanju u prevenciji, i potaknuo vozače na pozornost i poštovanje pravila, što je prvi oblik vlastite zaštite, i zaštite drugih.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: