Papina poruka za Svjetski dan selilaca i izbjeglica

"Seljenja: hodočašće vjere i nade", tema je Papine poruke za 99. svjetski dan selilaca i izbjeglica koja je predstavljena u Vatikanu. U dokumentu Papa ističe da, unatoč sadašnjoj gospodarskoj krizi, valja uvijek poštivati temeljna prava selioca. Potiče države da i ne zatvaraju granice, nego da radije u korijenu riješe ranu trgovine i izrabljivanja osoba. Vjera i nada često ispunjaju zavežljaj selilaca, stoga ih se ne smije ubijati, piše Sveti Otac.

ljudi-hodaju2.jpg
Objavljeno:
 
30.10.2012 00:00

"Seljenja: hodočašće vjere i nade", tema je Papine poruke za 99. svjetski dan selilaca i izbjeglica koja je predstavljena u Vatikanu. U dokumentu Papa ističe da, unatoč sadašnjoj gospodarskoj krizi, valja uvijek poštivati temeljna prava selioca. Potiče države da i ne zatvaraju granice, nego da radije u korijenu riješe ranu trgovine i izrabljivanja osoba.

Vjera i nada često ispunjaju zavežljaj selilaca, stoga ih se ne smije ubijati, piše Sveti Otac u poruci za sljedeći Dan selilaca. Papa ističe prinos koji selioci mogu dati društvu i Crkvi zemalja u koje dolaze. Stoga, opominje papa Benedikt XVI., premda svaka država ima pravo određivati selilačke prilive imajući u vidu opće dobro, uvijek treba jamčiti poštivanje dostojanstva svake ljudske osobe. Pravo na iseljavanje uvršteno je u temeljna ljudska prava, tvrdi Sveti Otac citirajući saborsku konstituciju Radost i nada.

Poručuje i kako osim selilačkog prava, treba jamčiti i pravo na ne iseljavanje jer su mnoga seljenja posljedica gospodarske nesigurnosti, pomanjkanja osnovnih dobara, prirodnih nepogoda, ratova i društvenih nereda. Nažalost, tako seljenje umjesto hodočašća nade biva kalvarija za preživljavanje, gdje su naročito najslabiji lišeni njihovih osnovnih prava, primjećuje Papa.

Posebno upozorava na problem nezakonitog iseljavanja, u smislu trgovine i izrabljivanja osoba, naročito žena i djece, koje odlučno treba osuditi i kazniti.

Papa ipak poručuje da se reguliranje selilačkih priliva ne može rješavati hermetičkim zatvaranjem granica i zaoštravanjem kazni protiv neregularnih. Stoga traži bolju prosudbu pojedinačnih slučajeva koji zahtijevaju humanitarnu zaštitu i politički azil.

Crkva je pozvana da potiče istinsko uključivanje u društvom, da svi budu aktivni i odgovorni za uzajamno blagostanje i da svi imaju jednaka prava i obveze. Selioci i izbjeglice sa svojim stručnostima mogu doprinijeti blagostanju zemlje u koju dolaze, obogatiti je svojim vjerskim svjedočanstvom jer može biti poticaj zajednicama drevne kršćanske tradicije, zaključio je Benedikt XVI.

Izvor: rv

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: