"Staviti Boga na prvo mjesto znači imati hrabrosti reći 'ne' zlu, 'ne' nasilju"

Staviti Boga na prvo mjesto znači imati hrabrosti reći „ne" zlu, „ne" nasilju, „ne" ugnjetavanjima, kako bismo živjeti život u službi drugih i na korist zakonitosti i općeg dobra, rekao je Papa u svojoj homiliji na misi u Caserti.

REUTERS455384_Articolo.JPG
Autor
Laudato/IKA
Fotograf
en.radiovaticana.va
Objavljeno:
 
27.07.2014 08:17

Više od 200.000 ljudi okupilo se na misi koju je papa Franjo predvodio na trgu ispred Kraljevske palače u Caserti, gdje je boravio u jednodnevnom pohodu. Papa je u Casertu doputovao helikopterom, a na helidromu Dočasničke škole talijanskog ratnog zrakoplovstva u blizini kraljevske palače Svetog Oca dočekali su mjesni biskup Giovanni D'Alise te najviši predstavnici gradskih i pokrajinskih vlasti.

U svojoj podužoj homiliji na misi u Caserti, Papa je komentirao Isusove prispodobe o kraljevstvu nebeskom istaknuvši kako dvije prispodobe koje se čitaju na 17. nedjelju kroz godinu, ona o blagu skrivenom u polju i ona o dragocjenom biseru, pomažu shvatiti da se Božje kraljevstvo uprisutnjuje u samoj Isusovoj osobi.

"On je skriveno blago, on je dragocjeni biser. Razumljiva je radost seljaka i trgovca: oni su našli! Radost se javi i u svakome od nas kada otkrijemo Isusovu blizinu i prisutnost u našem životu. Prisutnost koja preobražava život i čini nas otvorenima za potrebe braće; prisutnost koja poziva prihvatiti svaku drugu prisutnost, također onu stranca i emigranta. To je prisutnost koja zrači gostoljubivošću, radosna prisutnost, plodna prisutnost. Tako djeluje kraljevstvo u nama", rekao je Papa.

Gospodin je ovdje, rekao je Papa u nastavku homilije, on je s nama, on je među nama. On nas traži i daje da ga nađe i onaj koji ga ne traži. On je taj koji nas traži i daje se naći. Ponekad se daje naći na neobičnim mjestima i kada ga se ne očekuje. Kad pronađe Isusa čovjek ostaje njime očaran, on ga osvoji. Obuzme nas radost kada napustimo svoj uobičajeni način življenja, ponekad suh i apatičan, i prigrlimo evanđelje, kako bismo dopustili da nas vodi novom logikom ljubavi i poniznog i nesebičnog služenja, rekao je Papa te spontano zapitao okupljene koliko ih svakog dana pročita ulomak iz Evanđelja.

„Ne morate dići ruku... samo pitam!", rekao je u svom stilu Papa. „No koliki se od vas žuri dovršiti neki posao kako ne bi propustili omiljenu seriju... A uzeti Evanđelje u ruke, imati ga na noćnom ormariću, imati ga u torbi, imati Evanđelje u džepu i otvoriti ga na trenutak i vidjeti što nam Isus govori... i tako Božje kraljevstvo dolazi! Doticaj s Isusovom riječju je ono što nas približava Božjem kraljevstvu. Upamtite dobro! Malo Evanđelje, pri ruci, uvijek: otvoriti ga nasumce i pročitati što kaže Isus. Isus je ondje", rekao je Papa.

Papa je zatim postavio pitanje što znači posjedovati Božje kraljevstvo? U vezi s tim je Isus vrlo eskplicitan: nije dovoljan zanos, radost otkrića. Potrebno je dragocjeni biser staviti ispred svega drugog zemaljskog dobra; potrebno je Boga staviti na prvo mjesto u našem životu, ljubiti ga više od svega drugog. Staviti Boga na prvo mjesto znači imati hrabrosti reći „ne" zlu, „ne" nasilju, „ne" ugnjetavanjima, kako bismo živjeti život u službi drugih i na korist zakonitosti i općeg dobra. Kada osoba otkrije Boga, pravo blago, prestaje živjeti sebično i nastoji dijeliti s drugima ljubav koja dolazi od Boga. Onaj koji postaje Božji prijatelj, ljubi braću, trudi se čuvati njihov život i njihovo zdravlje poštujući okoliš i prirodu.

Zatim je Papa spontano dodao: „Znam da vi trpite zbog tih stvari. Danas, kada sam došao netko od vas mi se približio i rekao mi: 'Oče, dajte nam nadu'. Ali ja vam ne mogu dati nadu. No mogu vam reći: ondje gdje je Isus, ondje je nada, ondje gdje je Isus ondje se ljubi braću, ondje se čovjek trudi sačuvati im život, zdravlje, također poštujući okoliš i prirodu. A ta nada nikada ne razočarava, ta nada koju daje Isus.

To je osobito važno u ovim vašim lijepim krajevima koji traže da ih se čuva i štiti, koji traže da se ima hrabrosti reći „ne" svakom obliku korupcije i bezakonja. Svi znamo ime tih oblika korupcije i bezakonja. To zahtijeva od svih da budu poslužitelji istine i da se u svakoj situaciji prihvati stil evanđeoskog života, koji se očituje u sebedarju i u pozornosti prema siromahu i isključenom, rekao je Papa u svojoj homiliji koju je zaključio riječima: „Imajte nadu, nada ne razočarava. Sviđa mi se ponoviti vam: ne dopustite da vam ukradu nadu".
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: