Sveta Stolica: Vrijeme je za hrabre odluke za Bliski istok

Sveta Stolica uvijek je pratila situaciju na Bliskom istoku s velikim zanimanjem i zabrinutošću. Uvijek se izjašnjavala za pregovore i dijalog među uključenim stranama. Crkva je zdušno pokušavala učiniti sve što može da pomogne žrtvama nasilja, ističe se u Izjavi nadbiskupa Bernardita Auze, apostolskog nuncija, stalnog promatrača Svete Stolice pri UN-u, na otvorenoj raspravi Vijeća o stanju na Bliskom istoku, uključujući i palestinsko pitanje, u New Yorku 21. listopada.

auza.JPG
Autor
IKA
Fotograf
en.radiovaticana.va
Objavljeno:
 
30.10.2014 13:32

S obzirom na ubrzano pogoršanje situacije u regiji tijekom ovih posljednjih mjeseci, papa Franjo intenzivirao je svoje napore da potakne pregovore i poziva sve strane da poštuju međunarodno humanitarno pravo i temeljna ljudska prava. Prvog tjedna u mjesecu listopadu, Papa je sazvao u Vatikanu apostolske nuncije u zemljama Bliskog istoka, stalne promatrače pri međunarodnim organizacijama i visoke dužnosnike u Vatikanu kako bi razgovarali o situaciji na Bliskom istoku. Upravo 20. listopada Papa je održao sastanak s kardinalima kako bi razgovarali o istom problemu. Nakon tih sastanaka, Sveta Stolica ponovila je svoje uvjerenje da se mir na Bliskom istoku može tražiti samo kroz pregovore, a ne kroz jednostrane odluke nametnute uz uporabu sile, ističe se u Izjavi nuncija Auze koju je Tiskovni ured Svete Stolice objavio 29. listopada.

Što se tiče izraelsko-palestinskog pitanja, Sveta Stolica ponavlja svoju potporu rješenju o dvije države. Izrael i Palestina, uz snažnu potporu nadležnih tijela Ujedinjenih naroda i cijele međunarodne zajednice, moraju raditi na konačnom cilju, a to je ostvarivanje prava Palestinaca da imaju svoju državu, suverenu i neovisnu, i prava Izraelaca na mir i sigurnosti. Što se tiče zastrašujuće situacije u Siriji, Sveta Stolica hitno poziva sve strane da zaustave masovna kršenja međunarodnog humanitarnog prava i temeljnih ljudskih prava, a međunarodnu zajednicu da pomogne stranama pronaći rješenje. Ne postoji drugi način da se razriješi i stane na kraj nebrojenim patnjama cijele nacije, gdje polovica njezina stanovništva treba humanitarnu pomoć, a oko trećine je raseljeno, ističe se u Izjavi.

Što se tiče teških nasilja i zlostavljanja počinjenih od strane tzv. "islamske države" u Iraku i Siriji, mjerodavna tijela Ujedinjenih naroda moraju djelovati kako bi spriječila eventualne nove genocide i kako bi se pružila pomoć sve većem broju izbjeglica. Sveta Stolica posebno apelira na zaštitu etničkih i vjerskih skupina, uključujući kršćanske zajednice, koje su posebno na meti terorističkih skupina i žrtve nasilja zbog svojih etničkih korijena i vjerskih uvjerenja. Sveta Stolica inzistira na poštivanju prava tih zajednica i svih raseljenih osoba da se vrate u svoje domove i žive u dostojanstvu i sigurnosti.

Sveta Stolica nada se da će Ujedinjeni narodi nemilosrdni fenomen terorizma u svijetu koji uzima sve više maha shvatiti kao prigodu da se hitno ponovno primijeni međunarodni pravni okvir multilateralne primjene odgovornosti kako bi se zaštitilo ljude od genocida, ratnih zločina, etničkog čišćenja, zločina protiv humanosti i svi oblika nepravedne agresije. Uz lekcije naučene iz našeg neuspjeha da se zaustave nedavne strahote genocida i današnje suočavanje s očitim, masovnim kršenjem temeljnih ljudskih prava i međunarodnog humanitarnog prava, vrijeme je za hrabre odluke, ističe se u Izjavi stalnog promatrača Svete Stolice pri UN-u na engleskom jeziku.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: