[UŽIVO na Laudato TV] Susret ''Zaštita maloljetnika u Crkvi''

Susret se sastoji od molitve i slušanja; izlaganja i pitanja; rada u skupinama te Papinog zaključka.

CNA_5613e4f25d8f5_75013.jpg
Autor
IKA/Laudato/M.P.
Fotograf
Catholic News Agency
Objavljeno:
 
21.02.2019 15:06

U Novoj dvorani Sinode u Vatikanu na poziv pape Franje, od 21. do 24. veljače, održava se susret „Zaštita maloljetnika u Crkvi“, na kojem sudjeluju predsjednici svih biskupskih konferencija svijeta. Tijekom Susreta sudionici će imati priliku čuti i svjedočanstva onih koji su pretrpjeli spolna zlostavljanja kao maloljetnici.
 
Papa će biti prisutan tijekom cijelog trajanja Susreta na kojem sudjeluje ukupno 114 predsjednika biskupskih konferencija, među njima i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije mons. Želimir Puljić; 15 ordinarija koji ne pripadaju biskupskoj konferenciji, 12 vrhovnih poglavara muških redovničkih zajednica, 10 vrhovnih poglavarica ženskih redovničkih zajednica, 10 prefekta vatikanskih dikasterija, 4 člana Rimske kurije, 5 članova Vijeća kardinala, 5 organizatora, moderatora i govornika. Na susretu dakle sudjeluje ukupno 190 sudionika. Moderator skupa je o. Federico Lombardi, SJ.
 
Susret se sastoji od molitve i slušanja; izlaganja i pitanja; rada u skupinama te Papinog zaključka. Svaki radni dan započinje i završava molitvom. Dijelove susreta možete uživo pratiti na Laudato televiziji.
 
21.2. četvrtak
14:00 – 14:45 SNIMKA PRIJENOSA: Uvodna molitva i 1. prezentacija 
14:45 – 14:15 SNIMKA PRIJENOSA:  2. prezentacija
16:00 – 16:30 PRIJENOS: 3. prezentacija 
 
22.2. petak
9:00 – 9:45 PRIJENOS: Uvodna molitva i 1. prezentacija
10:00 – 10:30 PRIJENOS: 2. prezentacija 
16:00 – 16:30 PRIJENOS: 3. prezentacija 16.00 – 16.30
   
23.2. subota
14:10 – 14:55 SNIMKA PRIJENOSA: Uvodna molitva i 1. prezentacija 
14:55 – 15:25 SNIMKA PRIJENOSA:  2. prezentacija
16:00 – 16:30 PRIJENOS: 3. prezentacija 
17:30 – 19:00 PRIJENOS: Pokorničko bogoslužje
 
24.2. nedjelja
9:30 – 11:15 PRIJENOS: Sveta Misa i završna Papina riječ  
 
Glavne teme trodnevno Susreta su slijedeće: odgovornost, osvješćivanje zajedničke odgovornosti, transparentnost.

Svaka od ovih tema bit će razrađena u po tri izlaganja. Svako će od izlaganja biti usredotočeno na temu koja se odnosi na: osobu biskupa i njegove odgovornosti; odnos biskupa s drugim biskupima; odnos biskupa s narodom Božjim i društvom.

Predavače se biralo tako da budu predstavljeni različiti kontinenti, kulture i situacije u Crkvi.

Izlaganja će održati: kard. Luis Antonio Tagle, mons. Charles Jude Scicluna, kard. Rubén Salazar Gómez, kard. Oswald Gracias, kard. Blase Joseph Cupich, dr. Linda Ghison, s. Veronica Openibo, kard. Reinhard Marx te dr. Valentina Alazraki. Na kraju svakog izlaganja bit će kratko vrijeme za pitanja i odgovore. Zatim će se sudionici sastati u svojim jezičnim skupinama kako bi razgovarali o izlaganju. Svaka grupa će formulirati kratak sažetak svoje rasprave koji će biti predstavljen u popodnevnim satima na zajedničkoj skupštini.
 
Polazeći od svijesti da je patnja nužna polazna točka za bilo kakvu ozbiljnu zauzetost u borbi protiv seksualnog zlostavljanja tijekom Susreta sudionici će imati priliku čuti i svjedočanstva onih koji su pretrpjeli seksualna zlostavljanja kao maloljetnici.
 
Prva dva dana Susreta bit će predstavljena po dva svjedočenja žrtava: na početku sastanka će biti prikazan video koji sadrži svjedočenja žrtava, a tijekom večernje molitve jedna žrtva će iznijeti svoje svjedočanstvo. Susret usto namjerava promicati svijest da je potrebna stalna potreba za slušanjem žrtava.
 
Osim toga, od predsjednika biskupskih konferencija se zatražilo da se u pripremi za Susret susretnu sa žrtvama i saslušaju njihovo svjedočanstvo kako bi postali svjesni ozbiljnosti problema koji postoji na njihovim teritorijima.
 
Završni dokument nije predviđen. Zaključak, u kontekstu sastanka na vrhu, bit će govor Svetoga Oca nakon završnog euharistijskog slavlja u nedjelju ujutro.
 
Papa je svoju namjeru da sazove ovaj susret objasnio  na povratnom letu iz Paname. Time, kako je rekao, želi pomoći biskupima da jasno razumiju što moraju učiniti.
 
Papa ponajprije želi da postanu svjesni tragedije, patnje žrtava te da shvate što trebaju učiniti: kakvi su postupci, koje zadaće treba izvršiti na različitim razinama (dijecezanski biskup, nadbiskup, biskupska konferencija, vatikanski dikasteriji). To će dovesti do međusobnog osvješćivanja odgovornosti i zadataka koje svaki pojedini biskup ima u odnosu na druge biskupe u Crkvi i društvu.
 
To podrazumijeva transparentnost u pogledu zadataka, postupaka i načina na koji se oni postižu. Na taj se način može obnoviti vjerodostojnost Crkve i sposobnost ljudi da vjeruju Crkvi, objasnio je Sveti Otac.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Vatikan

Još iz rubrike: