Američki ustav, najstariji na svijetu

Najstariji pisani ustav na svijetu imaju Sjedinjene Američke Države, koje su ga 17. rujna 1787. godine usvojile na Ustavnoj konvenciji u Philadelphiji. Taj je Ustav još uvijek na snazi, a sastoji se od preambule i sedam povećih članaka.

constitution.jpg
Autor
Laudato NP
Fotograf
nypost.com
Objavljeno:
 
17.09.2014 11:44

Ustav je temeljni državni zakon s kojim moraju biti usklađeni svi ostali zakonski propisi. Najstariji pisani ustav na svijetu imaju Sjedinjene Američke Države, koje su ga 17. rujna 1787. godine usvojile na Ustavnoj konvenciji u Philadelphiji. Taj je Ustav još uvijek na snazi, a sastoji se od preambule i sedam povećih članaka.

Tijekom vremena dopunjen je sa 27 amandmana od kojih je prvih deset objedinjeno u Zakon o pravima. Među njima su i čuveni prvi amandman o slobodi izražavanja i drugi o slobodi držanja vatrenog oružja. Jedan od kasnije odbačenih amandmana bio je onaj o prohibiciji, odnosno zabrani točenja i konzumiranja alkohola.

Ustav određuje i načelo trodiobe vlasti u Sjedinjenim Državama: izvršnu vlast predstavlja američki predsjednik, zakonodavnu Kongres, a sudsku Vrhovni sud. Američkim državama povezanim u federaciju, Ustav ostavlja velike nadležnosti u građanskom, krivičnom i proceduralnom pravu. Zbog kratkoće i jasnih odredbi američki Ustav građani rado čitaju, a i često se pozivaju na njega kako bi obranili svoja prava.

Za razliku od Sjedinjenih Država, Velika Britanija jedna je od rijetkih država u svijetu koja nema pisani ustav. Njezin temeljni zakon sastoji se od običajnog prava, sudskih interpretacija, mišljenja uglednih pravnih autoriteta, pa čak i od srednjovjekovnih dokumenata poput glasovite Magna Carte.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: