Dvadeset godina Daytonskog sporazuma

Velik doprinos Daytonu dala je Hrvatska čijeg je predsjednika Franju Tuđmana američki državni tajnik Christopher upitao na rastanku: „Vi ste učinili mnogo za mir, što mogu Sjedinjene Države i međunarodna zajednica učiniti za Hrvatsku?“

dejtonski-sporazum.jpg
Autor
Laudato/M.P.
Fotograf
dnevnik.ba
Objavljeno:
 
21.11.2015 08:52

Prije dvadeset godina, tadašnji američki predsjednik Bill Clinton objavio je navečer 21. studenoga 1995. kako je nakon dugotrajnih pregovora u Daytonu postignut sporazum o miru u Bosni i Hercegovini. Bio je to veliki uspjeh američke politike koja je – nasuprot dugogodišnjoj nemoći Europe – uspjela diplomatskim putem razriješiti najkrvaviju europsku krizu poslije Drugog svjetskog rata.

Velik doprinos Daytonu dala je Hrvatska čijeg je predsjednika Franju Tuđmana američki državni tajnik Christopher upitao na rastanku: „Vi ste učinili mnogo za mir, što mogu Sjedinjene Države i međunarodna zajednica učiniti za Hrvatsku?“

Još ljeti 1995. Bosna i Hercegovina bila je nerješivo europsko pitanje. Opkoljeno Sarajevo bilo je pod divljačkom topničkom paljbom a srpske su snage prijetile Srebrenici, Žepi i Bihaću, područjima pod zaštitom mirovnih snaga Ujedinjenih naroda.

U kritičnom trenutku Hrvatska je poduzela oslobodilačku „Oluju“ i na temelju sporazuma Tuđman-Izetbegović u Splitu, zajedno sa snagama Hrvatskog Vijeća obrane i bošnjačkom vojskom oslobodila velika područja Bosne i Hercegovine, stigavši do Banja Luke.

Time je slomljena velikosrpska agresija iako je u međuvremenu pala Srebrenica u kojoj je na opće zaprepaštenje svijeta ratni zločinac Ratko Mladić pogubio osam tisuća Bošnjaka. Washington je u tim dramatičnim trenucima preuzeo inicijativu. U vojnoj bazi u Daytonu organizirani su mirovni pregovori u kojima su sudjelovala izaslanstva tri zaraćene strane na čelu s predsjednicima Tuđmanom, Izetbegovićem i Miloševićem.

Pregovori nisu bili laki. Mirovna se konferencija nekoliko puta našla u krizi, pa čak i pred posvemašnjim slomom. Naposljetku je utanačen mirovni sporazum prema kojem je Republici Srpskoj pripalo 51 posto, a Federaciji BiH 49 posto teritorija. Zemlja se trebala organizirati federalno, podijeljena na općine i županije s većinom jednoga od triju naroda. Zajamčen je povratak svim prognanicima.

Hrvatska je u Daytonu uspjela izboriti dogovor o mirnoj reintegraciji preostalih okupiranih područja u svoj ustavnopravni poredak. Daytonski je sporazum svečano potpisan 14. prosinca u Parizu. Sve do danas on je ostao plod kompromisa jer zahtjevi nijedne strane nisu u potpunosti zadovoljeni. Unatoč svemu postigao je svoj glavni cilj – okončanje rata i etničkog čišćenja koje je vodila velikosrpska agresivna politika.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: