Upoznajte katoličkog samuraja i mučenika Takayama Ukona iz Japana

Sveti Otac odobrio je proteklog tjedna dekret o mučeništvu samuraja iz 16. stoljeća koji je umro jer se nije htio odreći svoje katoličke vjere.

samurai.jpg
Autor
hr.radiovaticana.va/Laudato/M.P.
Fotograf
pixabay.com
Objavljeno:
 
24.01.2016 17:56

Takayama Ukon rođen je 1552. u Japanu, u vrijeme kad su isusovački misionari tek počeli dolaziti u tu zemlju. Kad je Takayama imao 12 godina, njegov se otac obratio na katolicizam i dao krstiti svojega sina s kršćanskim imenom ''Justo''.
 
Kako prenosi Catholic News Agency, budući da je Takayama u Japanu bio daimyo (odnosno moćni feudalni vladar, iznad kojeg je bio samo šogun), imao je mnoge povlastice, poput posjedovanja velikog imanja i mogućnosti podizanja vojske. Kao katolik, Takayama je koristio svoju moć kako bi podržao i zaštitio misionare u Japanu, omogućujući tako obraćenje na tisuća svojih sunarodnjaka.
 
Kad je započeo progon kršćana pod japanskim kancelarom Toyotomijem Hideyoshijem 1587. godine, mnogi su novobraćeni katolici otpali od svoje vjere. Međutim Takayama i njegov otac, umjesto da se odreknu katolicizma, odlučili su napustiti svoje ugledno mjesto u društvu, izabirući siromaštvo i izgon. Premda su ga mnogi prijatelji pokušali nagovoriti da zaniječe Krista, Takayama je ostao postojan u svojoj vjeri.
 
Takayama se nije htio boriti protiv drugih kršćana te je zbog toga živio u siromaštvu. Nakon 10 godina, kancelar Hideyoshi je postao još žešći u progonima kršćana te je dao razapeti 26 katolika, a 1614. je kršćanstvo u Japanu u potpunosti bilo zabranjeno. Takayama je stoga s 300 drugih katolika bio primoran u izgnanstvo na Filipine. Međutim, nedugo nakon što je tamo stigao, umro je od posljedica zlostavljanja u svojoj domovini.
 
Japanska biskupska konferencija predala je 2013. godine dugi dokument za beatifikaciju tog katoličkog samuraja, a njegova je kauza napravila korak naprijed s odobrenjem dekreta o njegovom mučeništvu.
 
- Budući da je Takayama umro u egzilu od posljedica zlostavljanja, u postupku za proglašenje blaženim ga se vodi kao mučenika – objasnio je p. Anton Witwer, glavni postulator Družbe Isusove.
 
Dodao je i kako je njegov život primjer velike vjernosti kršćanskome zvanju, ustrajući unatoč svim teškoćama.
 
Takayamin dekret jedan je od 10 odobrenih, koji uključuju blaženike Stanislausa od Isusa, Josea Gabriela del Rosario Brochera i Josea Luisa Sanceza del Ria. Osim toga, odobreni su dekreti o herojskim krepostima za Francesca Maria Greca, Elisabettu Sanna, Engelmara Unzeitiga, Genara Fuyeu Castanona, Arsenija da Trigola i Mariju Luisu od Presvetoga Sakramenta.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: