Međunarodni dan starijih osoba

Glavna Skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 1. listopada Međunarodnim danom starijih osoba Rezolucijom 45/106 od 14. prosinca 1990., ističući značenje iskoristivog potencijala izrazito rastućeg svjetskog starijeg pučanstva.

Stariji.jpg
Autor
stampar.hr/Laudato/M.R.
Fotograf
stampar.hr
Objavljeno:
 
01.10.2015 09:05

Slogan Svjetske zdravstvene organizacije i UN-a „Stariji ljudi kao nova snaga za razvoj“ upućuje na osiguranje aktivnog zdravog i produktivnog starenja. Na Ministarskoj konferenciji o starenju (Beč rujan, 2012.), prihvaćena je Deklaracija o osiguravanju društva primjerenog osobama svih životnih dobi - promicanjem kvalitete života i aktivnog zdravog starenja. Prihvatile su je države članice Gospodarske komisije Ujedinjenih naroda za Europu (UNECE), okupljene na Konferenciji kojom se potvrđuje cilj za provedbu Strategije regionalne implementacije Međunarodnog plana aktivnosti vezanih uz aktivno zdravo starenje (definiranog u Madridu još 2002. godine).

Pozitivne politike država članica UN-a podržavaju Međunarodni plan aktivnosti vezanih uz aktivno zdravo starenje, uključujući i Hrvatsku koja je članica s visokim udjelom od 17,7 % starijih od 65 godina po popisnoj 2011. godini, a što je u suglasju s hrvatskom Nacionalnom strategijom razvoja zdravstva 2012. do 2020. godine. Prema Ministarskoj deklaraciji o aktivnom starenju u cilju poticanja i promicanja provedbe UNECE RIS/MIPAA-a, u trećem implementacijskom ciklusu (2013. - 2017.) izražena je odlučnost UN-a u provedbi ostvarenja sljedećeg cilja - potiče se produljivanje radnoga vijeka, a radnu sposobnost održava:

  • Promicanje i podržavanje zdravih načina života, duševnog zdravlja i blagostanja, prevencijom, geroprofilaktičnim mjerama i kontrolom nezaraznih bolesti i osiguravanjem sigurnih i zdravih uvjeta rada, što uključuje mjere kojima se teži uravnotežiti profesionalni život i profesionalno okruženje za cijeloga trajanja radnoga vijeka.

  • Postizanje viših stopa zaposlenosti muškaraca i žena starije životne dobi kroz odgovarajuće poticaje vezane uz sustav oporezivanja i sustav socijalne sigurnosti, otvaranje radnih mjesta prilagođenih ovoj dobnoj skupini, fleksibilne rasporede radnoga vremena, informiranje, programe obuke i obnavljanja znanja i vještina prilagođenih dobi te mjere zbrinjavanja starijih osoba poduzete u javnome i privatnom sektoru.

  • Kreiranje politika tržišta rada utemeljenih na znanstvenim dokazima, u okviru kojih je prepoznato da politike zapošljavanja mladih i starijih osoba moraju biti komplementarne i na dobrobit sviju. Valja promicati pozitivne stavove prema starijim zaposlenicima i boriti se protiv diskriminacije prema dobi na tržištu rada.

  • Iznalaženjem fleksibilnijih načina umirovljenja i poticanjem duljeg ostanka u aktivnom radnom statusu sukladno potrebama i težnjama pojedinca.

  • Provođenjem reformi mirovinskoga sustava u cilju prilagođavanja produljenju životnoga vijeka i rastućem broju starijih osoba koje rade „na crno“, potičući pritom, shodno prilikama, produljenje zdravoga radnoga vijeka i održavajući međugeneracijski reciprocitet i međugeneracijsku jednakost, promičući održivost i primjerenost mirovinskoga sustava kako u javnom, tako i u privatnom sektoru te osiguravajući posvemašnju pokrivenost ovakvim sustavima.

  • Promicanje uloge starijih djelatnika kao prenositelja vještina, znanja i iskustva na mlađe djelatnike, u cilju zadržavanja radnog mjesta i razvoja djelatnosti.

 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: