Nikola Faller: "I košnja trave u ljeto može biti pravo umjetničko djelo"

Kada je prije više od tri godine, u studenome 2010., grabljao lišće u osječkim parkovima, kao dio akcije Art In Park, osječki akademski umjetnik Nikola Faller nije ni sanjao da će ovoliko potrajati njegov projekt land art umjetnosti i protegnuti se na više godina i sva četiri godišnja doba.

livada1.jpg
Autor
www.glas-slavonije.hr
Fotograf
Nikola Faller
Objavljeno:
 
01.07.2014 09:36

Istoimeni projekt "Četiri godišnja doba" koji osim grabljanja lišća obuhvaća i košnju trave u proljeće te izradu skulptura od snijega zimi, a ljeti od slame, ove će godine doživjeti neke izmjene. Popularna manifestacija Slama vraća se u Baranju, točnije u Beli Manastir, a u projektu će je zamijeniti izrada skulptura i crteža od pijeska, piše glas-slavonije.hr.

"Radionicu ćemo realizirati s Udrugom za rad s mladima Breza, s kojima godinama sjajno surađujem. Bit će to koncem kolovoza, u sklopu manifestacije Zemlja bez granica", najavljuje Nikola, koji je upravo ovih dana završio košnju trave na dvije livade pokraj Tvrđe.

Igrao se šestarom i konopcem, ovaj put ne improviziravši, nego praveći koncentrične oblike i kozmički sat, veličine oko 50x40 metara. Pomoć su mu opet bili dvojica radnika osječkog Unikoma Mirko Vukman i Renato Novak, s kojima već drugu godinu surađuje.

Prolaznici su Nikoli uvijek dragi gosti. Neki reagiraju s čuđenjem i pitaju što to rade i zašto trčkaraju po parku.

"Da Slavonija nije tako ravna, bilo bi lakše vidjeti što radim. Ovako se i sam moram popeti na drvo ili letjeti zmajem kako bih fotografirao i vidio što sam napravio", pojašnajva Nikola.

Ovogodišnja proljetna sekcija imala je nekoliko etapa. Počela je s učenicima 2. razreda Škole za primijenjenu umjetnost i dizajn, kiparskim dizajnerima, s kojima je za Dan škole, 8. svibnja, kosio travnjak u školskom dvorištu. Uslijedila je u svibnju u Zlatnoj Gredi radionica sa studentima osječke Umjetničke akademije te novosadske Akademije umetnosti, kao dio IPA prekograničnog projekta “Panonski put umjetnosti”. Rezultat je bio crtež na cca 5 hektara.

Potom su na prostoru Sveučilišnog kampusa studenti Filip Ausman i Matija Petrak, pod umjetničkim vodstvom Nikole Fallera, tehnikom košnje trave izradili dvije land art instalacije - Cvijet i Meandar, posvećen godini Julija Knifera.

Jesen je vrijeme za nove aktivnosti, a Nikola se nada da će zaživjeti planirana suradnja s Turističkom zajednicom, koja je prihvatila njegov projekt pa bi u nekoj od osječkih galerija sve trebalo biti i predstavljeno.

"Jesen je najduži, ali i najautentičniji dio projekta, kakav se, mislim, ne radi nigdje u svijetu", najavljuje Faller.

Za nekoliko tjedana Nikola odlazi put Istre, točnije u Motovun, gdje će u sklopu prvog festivala Days of Veli Joze, od 3. do 5. srpnja, izraditi skulpturu od sijena te veliki crtež Velog Jože na livadi ispod grada, po uzoru na misteriozne crteže na stijenama na sjeveru Engleske, za koje se pretpostavlja da su iz doba neolitika. S obzirom na to da je Motovun na brdu, crtež će se protezati na tri hektara i lijepo će se vidjeti, kaže Nikola koji će za izradu kombinirati košnju trave i još neke tehnike. Crtež bi trebao potrajati nekoliko dana.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: