Ortopedski zahvat: Novo koljeno uz injekciju vlastitih masnih stanica

Umjesto standardne ugradnje umjetnog zgloba koljena, pacijent u bolnici Sv. Katarina čeka zahvat kojim će mu koljeno „obnoviti“ vlastitim masnim tkivom.

znanstvenici.jpg
Autor
vecernji.hr/Laudato/I.D.
Fotograf
vecernji.hr
Objavljeno:
 
25.11.2015 20:27

Klasičnom liposukcijom pacijentu će isisati masno tkivo iz abdomena te ga posebnom tehnologijom usitniti i potom aplicirati u koljeno. Tako funkcionira ovaj ortopedski zahvat bez ugradnje implantata koji u hrvatskom zdravstvu otvara još jedno novo poglavlje. Nezahvalno je predviđati kada će se standardizirati i koje su sve mogućnosti, no ova se tehnologija, koju je patentirao prof. Arnold Caplan, „otac matičnih stanica“, prvi put primjenjuje u nas.
 
„Pacijent bi inače morao na klasičnu operaciju i ugradnju umjetnog zgloba koljena. Riječ je o degenerativnim promjenama posljednje, četvrte faze gdje je hrskavica u cijelosti oštećena i kada je moguća samo operacija da bi se uklonila bol i vratilo funkciju zgloba pacijentu. Takve probleme s lokomotornim sustavom u općoj populaciji ima 20-30 posto ljudi i to najčešće s koljenom i kukom“, opisuje doc. Damir Hudetz, ortoped koji će u suradnji s prof. dr. Carlom Tremoladom u subotu izvesti zahvat. Tog će kirurga iz Milana u ovoj bolnici predstaviti kao učenika prof. Caplana i autoritet koji će prikazati posljednje rezultate u primjeni mezenhimalnih matičnih stanica dobivenih iz masnog tkiva, a uz njega u timu su dr. Giovannino Barbieri i Christian Fadini.
 
Nakon liposukcije odnosno isisavanja masnog tkiva iz područja abdomena uslijedit će patentirano usitnjavanje masnih stanica. Ta je metoda osmišljena tako da se sačuvaju periciti i mezenhimalne matične stanice, u čemu i jest ključ njihove primjene. Naime, kako objašnjava prof. dr. Dragan Primorac, te stanice djeluju protuupalno, potiču proizvodnju novih žila i cijeljenje tkiva.

„Razbijanjem masnih stanica sačuvane su tzv. stromalne vaskularne frakcije dobivene iz masnog tkiva koje, kad ih injektiramo u koljeno, oslobađaju pericite i mezenhimalne matične stanice koje postupno počinju funkcionirati potpuno sačuvane. S demonstracijom tehnologije krećemo na ortopedskom pacijentu, a u konačnici možemo reći da smo pronašli ono što je logika personalizirane medicine - prava terapija za pravog pacijenta u pravo vrijeme“, kaže prof. Primorac uz karakteristike ovih stanica dodajući i proizvodnju proteina LL37 koji znanost naziva prirodnim antibiotikom. Spomenuta tehnologija njihova izdvajanja odnosno usitnjavanja patent je prof. Caplana, a prof. Primorac kaže da se „pokazala primjerenijom i bržom od klasičnog uzgoja mezenhimalnih stanica u Petrijevim zdjelicama. Takve stanice, nastavlja, puno su potentnije, a i inače je važno istaknuti da gram masnog tkiva ima 500 puta više pluripotentnih matičnih stanica od koštane srži.
 
Zahvat će biti obavljen pod lokalnom anestezijom, oporavak pacijenta neupitno kraći nego nakon klasične operacije, a konačan efekt bit će utvrđen magnetskom rezonancijom.

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: