Početak fotografije

Da francuski slikar Louis Jacques Manè Daguerre nije izumio dagerotipiju, najstariji fotografski postupak, za njega se gotovo ne bi znalo. Uspjelo mu je to 7. svibnja 1838., a Akademija znanosti u Parizu obznanila je taj izum 19. kolovoza 1839.

foto.jpg
Autor
Laudato NP
Fotograf
braisn.org
Objavljeno:
 
19.08.2014 10:42

"Vladalo je uzbuđenje kakvo vlada prilikom pobjede u velikoj bitci. A kako i ne bi! Srušena je još jedna granica čovjekova napretka. Od danas čovjek može zaustaviti vrijeme, ovjekovječiti svaki trenutak!" - zapisao je jedan od sudionika sjednice Akademije.

Tako je eto s punim razumijevanjem značenja opisan jedan od najsenzacionalnijih pronalazaka 19. stoljeća, izum dagerotipije, preteče fotografije. Stotinjak godina pokušavali su istraživači, fizičari iluzionisti cijeloga svijeta ovjekovječiti sliku koja se odražavala na stražnjoj strani camere opscure - tamne komore s rupicom. A, kako je francuski slikar Daguerre, uz pomoć svoga zemljaka Nicephora Niepcea uspio dobiti prvi fotografski zapis?

Sada se to čini jednostavnim: Daguerre izlaže srebrnu ploču dušičnoj kiselini i jodnim parama, a nakon osvjetljavanja ploča se izloži živinim parama. Istoga dana nakon objavljivanja pronalaska dagerotipije mnoštvo znanstvenika širom Europe i Amerike opsjedalo je trgovine kemikalijama u namjeri da pokušaju ponoviti senzacionalni pokus. To je i početak ubrzanog razvoja fotografije koja će se u sljedećih stotinjak godina od blijedog i nestabilnog kemijskog zapisa razviti do vjerne reprodukcije stvarnosti - vjerojatno najpopularnije umjetnosti - filma.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: