Poznata krađa i povratak "Mona Lise"

Tog vrućeg 21. kolovoza 1911. godine, dok je teška sparina pritiskala pariške ulice, slikar zadužen za izradu kopija u Louvreu primijetio je da nema da Vincijeve „Mona Lise“. Nastala je panika!

DSC_4429.jpg
Autor
Laudato NP
Fotograf
thefrangipaniblooms.blogspot.com
Objavljeno:
 
21.08.2014 08:54

Više od 60 policajaca, tajeći priču o nestanku, pretražilo je svaki kutak. Nisu je pronašli. Ipak, strašni događaj nije dugo ostao tajnom, pa su samo dva dana poslije svi listovi na naslovnicama imali priču o nestanku Leonardove najpoznatije slike.

Bilo je mnogo sumnjivaca, no pravi krivac bio je ličilac Vincenzo Peruggia, Talijan koji je tih dana radio u Louvreu. Po običaju je ušao na ulaz za zaposlenike, uzeo sliku Mona Lise, bacio okvir nekamo u stranu, sliku savio i mirno izašao iz muzeja. Nakon nekog vremena sliku je ponudio nekom talijanskom kolekcionaru pa mu se tako ušlo u trag.

Kada je zbog krađe završio na sudu, objasnio je da je sliku ukrao isključivo iz domoljubnih razloga, kako bi je "oslobodio zatočeništva" i vratio u domovinu. Nije znao da je slavni Leonardo da Vinci znameniti portret donio kao dar francuskomu kralju Franji I. kada je postao slikar na njegovom dvoru. Ipak, trebale su dvije godine nakon Peruggine krađe da se Mona Liza vrati u  Louvre.

Najpoznatiji portret u povijesti umjetnosti, slika veličine 77 x 53, nastao je slučajno kada je firentinski trgovac Francesco del Giocondo, sreo velikog renesansnog umjetnika i naručio portret svoje lijepe supruge. Leonardo je na portretu radio čak četiri godine, a sliku hipnotičkog osmijeha stalno je nosio sa sobom. Naposljetku je Mona Lisa završila u pariškom Louvreu. Nakon što ju je nožem oštetio neki neuravnoteženi posjetitelj, danas je dobro zaštićena neprobojnim staklom.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: