Prije 110 godina dovršena Transsibirska pruga

Transsibirska željeznica, najduža svjetska željeznička linija, dugačka 9288 kilometara, dovršena je 21. srpnja 1904. u vrijeme kada se rusko carstvo htjelo učvrstiti na Dalekom istoku. Ta impresivna linija povezala je Moskvu s dotad izoliranom lukom Vladivostokom na Japanskom moru.

train-commeration7_large.jpg
Autor
Laudato NP
Fotograf
www.lightstalkers.org
Objavljeno:
 
21.07.2014 14:46

Transsibirska željeznica odigrala je važnu ulogu u povijesti Rusije, a poslije i Sovjetskog Saveza. Povezala je s Europom velike i poznate ruske gradove poput Yekaterinburga na Uralu, Nižnog Novgoroda na Volgi, Novosibirska na Obu, ali i velike kineske metropole poput Pekinga i Šangaja.

Izgradnja pruge najviše je koristila razvitku Vladivostoka, koji je postao glavna uvozna luka za Japan. Osim toga Transsibirska željeznica poslužila je za industrijalizaciju i gospodarski razvoj te naseljavanje i istraživanje netaknutih dijelova Sibira.

Na izgradnji, koja je počela još 1891., radili su milijuni ljudi, često u vrlo nehumanim uvjetima. Najčešće su se izrabljivali politički i ostali zatvorenici, ali i mnogi mladići koji su umjesto služenja vojske godinama radili na najdužoj svjetskoj pruzi.

Potpunim dovršetkom pruge smatra se 1916. kada je s Vladivostokom potpuno povezana ruska prijestolnica Petrograd. Poslije su izgrađena još tri nova smjera te dugačke pruge. Osim glavne, trans-sibirske, postoje još i trans-mandžurska, trans-mongolska i bajkalska linija.

Diljem Sibira danas dnevno vozi oko stotinu, većinom transportnih vlakova, a godine 2002. pruga je u potpunosti elektrificirana što je omogućilo vlakovima da prevoze dvostruko veće terete.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: