Dubrovačka Republika prva u Europi ukinula trgovinu robljem

Masovniji pokreti za ukidanje ropstva pojavili su se krajem 18. stoljeća, više od 300 godina od njegova ukidanja u Dubrovačkoj Republici.

Dubrovnik-panorama.jpg
Autor
dubrovnik.net/vecernji.hr/Laudato/I.D.
Fotograf
screenshot
Objavljeno:
 
27.01.2021 11:46

 

Na današnji dan prije šest stoljeća Dubrovačka Republika zabranila je trgovinu robljem na svom području. Veliko vijeće Dubrovačke Republike, koje je tada činilo 78 vijećnika, donijelo je 27. siječnja 1416. odluku za koju je glasalo njih 75, a koja je već sutradan stupila na snagu.

Ta se odluka našla u dijelu dubrovačkog Statuta koji govori o pomorskom dobru, a u kojem je pisalo da se svatko na brodu smatra slobodnom osobom.

Odluka određuje da se nijedan naš državljanin ili stranac i svaki onaj koji se smatra Dubrovčaninom ni na koji način ili pod kojim izgovorom ne usudi ili drzne kupovati ili prodavati roba ili ropkinju ili biti posrednik pri takvoj trgovini, niti imati društvo ili dioništvo u takvom poslu.

Posebno je zanimljivo i služi svima na ponos da je Dubrovačka Republika time postala prva zemlja u Europi koja je zabranila trgovinu ljudima i ropstvo, čak 400 godina prije SAD-a (gdje je ropstvo ukinuto 1865. godine), dok je u ostatku Europe ono bilo dopušteno sve do početka 19. stoljeća.

Robovlasništvo je procvat doživjelo u 15. stoljeću, kada su europski trgovci počeli prodavati tamnoputo stanovništvo iz Afrike. Robovi su se koristili i u Europi, ali najviše u Sjevernoj i Južnoj Americi, gdje su radili teške poslove bez osnovnih uvjeta za život.

Masovniji pokreti za ukidanje ropstva pojavili su se krajem 18. stoljeća, više od 300 godina od njegova ukidanja u Dubrovačkoj Republici. Velika Britanija trgovinu robljem ukinula je 1833. godine, a SAD po završetku Američkog građanskog rata 1865. godine. Posljednja država koja je to službeno učinila bila je Mauretanija, 1981. godine.
 
Teolog i povjesničar Petar Marija Radelj, koji je o tome objavio opširan prikaz, upozorava da zakon nije bio idealistički ni revolucionaran, nego pragmatičan.

– Postojeće robove u Dubrovniku nije proglasio slobodnima, nego je onemogućio svako daljnje stjecanje i prijevoz robova, a rješenje je 'prepustio biološkom satu', zahvaljujući kojem je tijekom sljedećih nekoliko desetljeća u cijelosti nestalo robova i ropskih odnosa na dubrovačkom području – istaknuo je Radelj.

Dubrovačka biskupija povodom Godine milosrđa i Godine sv. Vlaha priprema stručni skup na temu ukidanja trgovine ljudima u Dubrovniku, koji bi se trebao održati u kasnu jesen.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: