Prvi spomen Varaždina

U bogatoj prošlosti grada zapisano je da je potkraj 18. stoljeća Varaždin bio hrvatska prijestolnica. U njemu je više puta zasjedao hrvatski Sabor, a ondje su živjeli mnogi hrvatski plemići, veleposjednici i umjetnici. Varaždin se prvi put spominje pod imenom Garestin 20. kolovoza 1181. u ispravi kralja Bele III.

central_croatia_varazdin_001.jpg
Autor
Laudato NP
Fotograf
croatia.hr
Objavljeno:
 
20.08.2014 09:53

Varaždin, jedan od najljepših i najstarijih hrvatskih gradova, svoj identitet iskazuje ne samo ljepotom barokne arhitekture nego toplinom gradskih trgova, ulica i parkova.

U bogatoj prošlosti toga grada zapisano je da je potkraj 18. stoljeća Varaždin bio hrvatska prijestolnica. U njemu je više puta zasjedao hrvatski Sabor, a ondje su živjeli mnogi hrvatski plemići, veleposjednici i umjetnici.

Varaždin se prvi put spominje pod imenom Garestin 20. kolovoza 1181. godine u ispravi kralja Bele III. Tekstom te važne sudske isprave kojom kralj vraća zagrebačkom Kaptolu posjed Varaždinske Toplice, ujedno se potvrđuje da varaždinska kraljevska tvrđa kao sjedište županije, postoji već u prvoj polovici 12. stoljeća. Poslije će uz nju niknuti utvrde za obranu od Turaka te sadašnje gradsko naselje.

Najvažniji dokument Varaždina čuva se u gradskome arhivu. To je listina kralja Andrije Drugog iz godine 1209. kojom, iz zahvalnosti za pomoć za vrijeme tamnovanja u Knegincu, Varaždinu daje povlastice slobodnog kraljevskoga grada. Godine 1220. Bela IV. potvrdio je gradu dodijeljene sloboštine. Tijekom idućih stoljeća naselje se postupno razvijalo uz znamenitu tvrđavu koja je promijenila mnoge feudalne gospodare. Potkraj 16. stoljeća u posjedu je grofova Erdödyja, koji će obnašati dužnost nasljednih varaždinskih župana.

Politički, kulturni i gospodarski uspon Varaždin je doživio 1756., kada ga je Marija Terezija odredila za sjedište Hrvatskog namjesničkog vijeća, to jest hrvatske vlade s banom na čelu. U gradu se tada podižu mnoge barokne zgrade, pa je dobio naziv "mali Beč". Veliki požar 1776. zaustavio je napredak Varaždina jer se vlada ponovno preselila u Zagreb, kamo se usmjerio cjelokupan politički, kulturni i gospodarski život Hrvatske.

Danas taj grad baroka, glazbe i cvijeća ima pedesetak tisuća stanovnika i glavni je grad Varaždinske županije. Kao svojevrsni grad-muzej, živi vrlo intenzivno cijele godine izmjenjujući na svojim uličnim pozornicama zanimljive sadržaje. Uz Varaždinske barokne večeri nezaobilazan je i Špancir-fest, jedan od najposjećenijih festivala u regiji.
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: