Tko je prva žena koja je doktorirala računalne znanosti?

Sestra Keller 1965. godine postala je prva žena u Americi sa doktoratom iz područja računalnih znanosti.

Untitled-1.jpg
Autor
ucatholic/Laudato/Prevela:D.T.
Fotograf
ucatholic
Objavljeno:
 
30.06.2017 13:24

Računala su u potpunosti promijenila način kako svijet danas komunicira. Vjerojatno nijedna tehnologija nije omogućila tolike obrazovne mogućnosti kao računalo.

60ih godina prošlog stoljeća, kada je polje računalnih znanosti bilo u svojim ranim fazama i tek se razvijalo, jedan osoba je bila korak ispred. Katolička časna sestra bila je prva žena koja je dobila doktorat iz područja računalnih znanosti (i druga osoba uopće u svijetu) i pomogla je razviti kodirani jezik koji je pomogao da kompjuter bude pristupačan za sve više ljudi.

Sestra Mary Kennet Keller, rođena je u Ohiu 1914. godine, pristupila je Sestrama Milosrdnicama 1932. godine, a 1940. dala doživotne zavijete. Studirala je  na DePaul sveučilištu, gdje je diplomirala matematiku i fiziku.

Tokom 60ih godina, sestra Keller studirala je na sveučilištu Wisconsin. Također, studirala je i na Purdueu, sveučilištu u Michiganu i na Dartmouth fakultetu. U to vrijeme, Dartmouth je zabranio svim ženama da se koriste kompjuterskim centrom, ali odlučili su zaobići to pravilo upravo zbog sestre Keller.

To joj je pomoglo da razvije kompjuterski jezik BASIC, što je dalje proširilo dostupnost kompjutera na veću populaciju.

1965. godine postala je prva žena u Americi koja je dobila doktorat iz računalnih znanosti.
Nakon nekog vremena, sestra Kelller je osnovala odjel računalnih znanosti na sveučilištu Clarke u Iowi. Vodila je sveučilište otprilike 20 godina.

Strastveno je radila kako bi svima omogućila pristup i informacije, ne samo znanstvenicima iz tog polja. Bila je uvjerena kako će računala  pomoći u informiranju ljudi a i širenju obrazovanja.

Preuzimajući nasljedstvo sestre Mary Keller, Katolička crkva nastavlja pomagati širenju mogućnosti obrazovanja putem računalne  tehnologije u siromašnim i zabačenim područjima. Koristeći se visokom tehnologijom, Papinska misijska djela osnovala su MISSIO, novu, inovativnu katoličku platformu koja daje mogućnost da se direktno pomogne novčanim  sredstvima širiti obrazovanje u nerazvijenim mjestima.

Na ovaj način pomaže se Kongu, Madagaskaru i Liberiji. 
 

Jeste li ovaj mjesec uplatili za Laudato TV? Znate li da naš rad ovisi gotovo isključivo od donacija dobrih ljudi? Pridružite nam se u Klubu prijatelja!

Još iz rubrike: Istinito, lijepo i dobro

Još iz rubrike: